כל זמן שהנר דולק

להדליק את האור בארגון – והקלטה מיוחדת של שלמה ארצי…

אחת ההפעלות המרגשות והמשמעותיות בנאות קדומים היא: להדליק את האור בארגון.
משמעות הפעלה זו היא שכל אדם יש בו אור, אם מביאו אל מרחב העבודה,יום העבודה והעשייה מוארת.
גם ר' נחמן מברסלב אומר זאת כך:
"צריך שכל אדם ידע ויבין
שבתוכו דולק נר
ואין נרו כנר חברו
ואין איש שאין לו נר.
וצריך שכל איש ידע ויבין
שעליו לעמול ולגלות את
אורו ברבים ולעשותו
אבוקה להאיר לעולם כולו.
ר' נחמן מברסלב
המדליק נר מנר – זה נהנה וזה אינו חסר.
(המדרש ) במדבר רבה יג ה כ':"אלו ע' זקנים שמינה משה …והם נתמלאו רוח הקדש מרוחו של משה ומשה לא חסר כלום כאדם שמדליק נר מנר הנר דולק וחברו אינו חסר " .
כך גם אנו בפעילות להדליק את האור בארגון. מאירים את התכונות היכולות והכישורים שכל עובד/מנהל מביא למרחב העבודה, ע"י הכרה והוקרה עצמית ביכולות העובד (העלאת הערך) והוקרת זולתו.
ההפעלה נעשית במערה חשוכה, כל משתתף מכין מנורה מחימר פתיל ושמן זית, מבקשים מחברי הקבוצה להניח את נרותיהם במערה ולהדליק אותם "נר מנר" – צורת הדלקה זו מתחברת לשרשרת.

זווית אחרת שממנה אפשר להסתכל על הדלקת האור בארגון היא החשש שיש לאנשים לא מעטים מפני עבודה משותפת, כחלק מצוות. החשש נובע מן התחושה שהאור הכללי של כולם יבלע את אורו של היחיד, את עצמיותו של האדם, תכונותיו ותרומתו הייחודית לקבוצה. על כך נותנים חז"ל את המענה: "להדליק נר מנר – הנר דולק וחברו אינו חסר". החשיבות שבהדלקת האור אצל האחר היא מעבר לאור הפרטי שלך.
כל עוד הנר דולק אפשר לתקן.
שלמה ארצי נקלע לאולפן ההקלטות לצורך עבודתו – באולפן המקביל הקליטו זמרים חרדים מבני ברק תקליטור חדש עם שירים חסידיים. דרך הקירות שמע ארצי את הניגונים והשירים שהזכירו לו את השירים ששמע מבית סבא, נכנס הציץ ונפגע. וביקש להקליט את השיר ששמע.
והם נתנו לו- בכבוד.
וזה נשמע- ממש מרגש ונוגע בנשמה.
השיר מבוסס על הסיפור החסידי הבא:
הסיפור על רבי ישראל מסלנט מבוסס על פסוק מספר משלי: "נר ה' נשמת אדם" (כ כז):
מעשה ברבי ישראל מסלאנט ששוטט ברחובות באחד מלילות התשובה. לפתע ראה אור קלוש בוקע מדירה רעועה. נכנס רבי ישראל וראה את הסנדלר הזקן מכה בחפזון בפטישו ומתקן נעלים לאורו של נר דועך. שאל אותו רבי ישראל: יהודי, מדוע אתה נחפז כל-כך? ענה אותו סנדלר: רבי, הרי כל עוד הנר דולק אפשר לתקן. יצא רבי ישראל לרחוב וצעק: יהודים, כל עדו הנר דולק – ניתן לתקן"
ובאמת, גם אם אנו עושים שגיאות לפעמים, גם אם ההחלטות שהחלטנו לא תמיד נכונות, כל עוד הנר דולק ויש אור בחיים ובארגון, ניתן לתקן הדברים, המידות, ההתנהגות.
תהנו…

להדליק את האור בארגון – והקלטה מיוחדת של שלמה ארצי…

 • דברי המנהל

  יהושוע גלעד

  יהושע (צ'יק) גלעד

  יועץ ארגוני בכיר ובעל ניסיון של יותר מ-30 שנים בתחום הייעוץ לפיתוח ארגוני. "הייחודיות שלנו באה לידי ביטוי - במי שאנחנו.ואתם כמנהלים כבר יודעים, כי מה שעושה את ההבדל בהדרכה בייעוץ ובאימון, הוא לא רק הידע והניסיון של היועץ הארגוני. מה שעושה את ההבדל בין יועצים, מנחים ומאמנים הוא המימד האנושי בהדרכה, הגישה של היועץ כאדם, האינטגריטי, המקצועיות שלו, וגם שמחת החיים ואהבת האדם שהוא מביא עמו ועל זה, אתם יכולים לסמוך!"

 • גלעד וידאו ארגוני

  סיכום תהליך פיתוח והעצמת שדרת הניהול בחטיבת התפעול תיעוד מיזם פורץ דרך במחלקת ציוד מכני בנמל אשדוד – מנהל מיוחד מאד

  למחלקת סרטי הוידאו